Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sirius Black

Sirius Black:

-narozen přibližně roku 1960, zabit v boji roku 1996-kledbou Avada Kedavra svojí sestřenicí Belatrix Lastringe
-je fiktivní postavou z románů o kouzelnickém učni Harrym Potterovi od britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Byl nejlepším přítelem Jamese Pottera, a proto se stal kmotrem jeho a Lilyina jediného syna Harryho Pottera.

Dětství a školní léta

Sirius navštěvoval Bradavickou školu čar a kouzel spolu s otcem a matkou Harryho Pottera. Studoval v Nebelvíru, na rozdíl od ostatních členů čistokrevné rodiny Blacků. Byl jedním ze skupiny přátel přezdívající si Pobertové, tvůrců Pobertova plánku. Je zvěromágem, mění se v černého psa. Jeho přezdívkou je Tichošlápek. Ve třetí knize Harry Potter a vězeň z Azkabanu prchá z kouzelnického vězení Azkabanu, kde je držen za vraždu Jamese Pottera a jeho ženy Lily Potterové. Chce najít Harryho a říct mu pravdu, což se mu nakonec povede. Také se zde dozvíme příběhy z mládí Harryho otce. Proč byla vyřazena Vrba mlátička, proč se všichni měli bát Chroptící chýše atd. Dalším důležitým důvodem, kvůli kterému uprchl je pomsta Peteru Pettigrewovi, který ve skutečnosti vyzradil úkryt manželů Potterových Voldemortovi a způsobil tak jejich smrt. V páté knize Harry Potter a Fénixův řád je při bojích proti smrtijedům na Odboru záhad zabit svou sestřenicí Belatrix Lestrangeovou, která jej zasáhne smrtící kletbou Avada kedavra a padá skrz oblouk, odkud se již neobjeví. Ač čistokrevný kouzelník, stojí na straně dobra.

Jeho jméno odkazuje na spojitost se psy:

  • Sirius je nejjasnější dvojhvězda Sirius s magnitudou -1,46. Našli bychom ji v oku souhvězdí Velký pes pod Orionem. Sirius se člení na dvě složky Sirius A a Sirius B. Jeho menší složka Sirius B je vlastně bílý trpaslík. Sirius B byl prvním objeveným bílým trpaslíkem.
  • Black - anglický výraz pro černou barvu.
  • Sirius Black tedy znamená buď "černý pes" nebo "černá hvězda".

Ve filmové sérii, která byla na motivy těchto románů natočena, tuto postavu ztvárnil britský herec Gary Oldman.

 

Náhledy fotografií ze složky Sírius